Utrata jędrności skóry - przyczyny i leczenie

Dlaczego skóra traci jędrność?

Naturalne właściwości tkanki powodują jej jędrność. Decyduje o niej przede wszystkim obecność i aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie białek budujących włókna kolagenowe, elastynowe i retikulinowe. Włókna te zapewniają skórze odpowiedniej spoistość i sprężystość, za jędrność odpowiadają zaś głównie włókna kolagenowe – odporne na rozciąganie, tworzące rusztowanie skóry. Sprężyste włókna zbudowane z elastyny wspomagają je w zachowaniu kształtu.

Z kolei włókna retikulinowe skutecznie wspomagają właściwe włókna kolagenowe i elastynowe, tworząc delikatną siatkę, która utrzymuje we właściwym położeniu struktury znajdujące się w skórze właściwej.

Dzięki kolagenowi i elastynie skóra staje się plastyczna – odkształca się, rozciąga i dostosowuje do różnych warunków.

Włókna ulegają ciągłej przebudowie, dlatego warunkiem zachowania jędrności skóry jest zarówno liczba fibroblastów, jak i efektywność w procesie produkcji nowych. Jeśli fibroblasty nie nadążają za produkcją i stają się mniej aktywne pojawiają się niedobory kolagenu, tym samym zmniejszając jędrność skóry, powodując jej wiotczenie.

Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz zwracać uwagę na to w jakiej kondycji jest Twoja skóra, tym szybciej będziesz w stanie zaradzić problemom. Zwracaj większą uwagę na swoją dietę, odżywiaj się zdrowo i postaw na zbilansowaną dietę. Jeżeli sama nie potrafisz sobie z tym poradzić, skorzystaj z porady eksperta i umów się na konsultację z dietetykiem. Medycyna estetyczna i kosmetologia także ma wiele rozwiązań, które pomogą zniwelować problem braku jędrności skóry.

 

Umów się na wizytę