Zabiegi na przebarwienia skóry, takie jak laser
Przebarwienia skóry są powszechnym problemem, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów dermatologicznych. Są skutkiem nadprodukcji melaniny (barwnik skóry) i objawiają się na skórze w postaci plam jasno/ciemno brązowych oraz piegów. Diagnostyka przebarwień wymaga uwzględnienia przyczyn internistycznych (w tym endokrynologicznych), ginekologicznych, stosowanych leków, kosmetyków, stylu życia itd. Do najczęstszych zaburzeń barwnikowych o charakterze przebarwień należą:
- piegi – drobne, jasnobrązowe plamki występujące na twarzy, ramionach, dekolcie u osób z predyspozycją genetyczną. Piegi stają się bardziej widoczne w miesiącach letnich, bledną zimą.
- ostruda (melasma) – plamy o nieregularnych kształtach, pojawiające się na twarzy i szyi głównie u kobiet (90%).
Najczęstsze lokalizacje to: czoło, skronie, skóra nad górną wargą. Plamy mogą mieć kolor jasno lub ciemnobrązowy. W ich powstawaniu udział biorą żeńskie hormony płciowe i ekspozycja na słońce, a więc narażone są pacjentki w ciąży, stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą.
- plamy soczewicowate – są to brunatne okrągłe lub owalne plamy, pojedyncze lub mnogie pojawiające się na twarzy, grzbietach rąk, przedramionach u osób narażonych na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV lub u osób starszych.
- przebarwienia pozapalne (PIH) – to ciemne lub jasne przebarwienia o nieregularnym, asymetrycznym kształcie. Mogą być skupione lub rozproszone. Występują głównie u osób z ciemniejszym fototypem skóry na twarzy lub ciele. Powstają po zmianach skórnych (trądzik, zmiany zapalne), uszkodzeniach skóry (oparzenia, urazy), po zabiegach kosmetycznych (pilingi chemiczne, zabiegi laserowe), po depilacji okolicy ust, w trakcie stosowania preparatów fotouczulających.
Przebarwienia są dla wielu osób bardzo dużym problemem estetycznym i źródłem kompleksów. Na szczęście nowoczesna medycyna estetyczna zapewnia dostęp do zaawansowanych technologii, które rozprawiają się z tym problemem.
Ze względu na silny wpływ promieniowania UV i tendencję do nasilania się zmian w okresie wiosenno- letnim należy stosować całoroczną ochronę przeciwsłoneczną, która zapobiega pojawianiu się nowych zmian oraz nasilaniu już istniejących, a także specjalistycznie dobraną pielęgnację domową podtrzymującą efekt.
Wybór metody leczenia uzależniony jest od rodzaju, lokalizacji, wielkości oraz głębokości przebarwień, a także rodzaju skóry pacjenta. Plan leczenia dobierany jest indywidualnie przez lekarza na pierwszej wizycie.