Zabiegi na zmiany skórne

Brodawki łojotokowe są to łagodne rozrosty pochodzenia naskórkowego. Są bardzo powszechne – spotkać je można u prawie każdej dorosłej osoby. Najczęściej lokalizują się na tułowiu, twarzy, ramionach. Na ich powstawanie ma wpływ predyspozycja genetyczna, promieniowanie UV oraz starszy wiek. Są to jasno lub ciemnobrązowe zmiany o brodawkowatej powierzchni, często niepokojące pacjentów lub stanowiące defekt estetyczny. Na szczęście zmiany te prawie nigdy nie złośliwieją i możemy je łatwo i bezboleśnie usunąć za pomocą laserów lub dermatochirurgii.

Włókniaki miękkie to łagodne zmiany w kolorze skóry o polipowatym kształcie najczęściej lokalizujące się w okolicy szyi, pach, pod piersiami, w pachwinach, na powiekach. Mogą być pojedyncze, jednak częściej obserwujemy występowanie wielu zmian. W ich powstawaniu podkreśla się tło genetyczne a także współistnienie z zespołem metabolicznym (insulinooporność, otyłość, zaburzenia lipidowe). Włókniaki stanowią problem estetyczny, na szczęście istnieje kilka prostych i bezbolesnych sposobów na pozbycie się ich, są to m.in. laseroterapia oraz dermatochirurgia.

Brodawki wirusowe „tzw kurzajki” to zwykle niewielkie narośla na skórze lub błonie śluzowej wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Powstaniu infekcji sprzyjają niewielkie zakażenia lub ranki powstałe na skórze, gdyż przez uszkodzoną skórę łatwiej dochodzi do przedostania się wirusa. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia zaliczamy: młody wiek (brodawki skórne znacznie częściej dotyczą dzieci i młodzieży szkolnej), korzystanie z tego samego ręcznika co osoba zakażona, ubieranie butów osoby chorej (brodawki podeszwowe), zapominanie o zakładaniu na basen. saunę czy do łaźni – obuwia ochronnego. Brodawki to niewielkie, twarde narośla o szorstkiej i nierównej powierzchni. Zmiany są na ogół w kolorze brązowym, białym lub cielistym, niekiedy z widocznymi drobnymi czarnymi kropkami na powierzchni. Ich obraz kliniczny różni się w zależności od lokalizacji: na dłoniach i podeszwach stóp zmiany są płaskie; na twarzy, a zwłaszcza na powiekach, występują długie i cienkie brodawki nitkowate. Zmiany na ogół są bezbolesne, chociaż zmiany na podeszwach mogą czasami sprawiać ból i utrudnić chodzenie.

W leczeniu stosuje się preparaty miejscowe (do samodzielnego aplikowania przez pacjenta w domu) oraz zabiegi gabinetowe jak: łyżeczkowanie, krioterapia (zamrażanie), laseroterapia. Na wizycie dermatologicznej lekarz ocenia zmiany skórne, a następnie dobiera odpowiednią metodę ich usunięcia.

Umów się na wizytę