Nadpotliwość

Jak stwierdzić, że nadpotliwość to twój problem?

Nie ma ogólnych norm dotyczących ilości wydzielenia potu. Wiemy zaś, że życie w umiarkowanym klimacie powoduje iż przeciętny człowiek traci nie więcej niż 1 litr wody wydzielanej z potem. Na zmianę regulacji termicznej maja wpływ warunki atmosferyczne. W lato wydzielanie potu jest większe, ponieważ w ten sposób wychładza się organizm, w zimę analogicznie wydzielanie potu jest mniejsze poprzez niska temperaturę otoczenia. Aktywność fizyczna jest kolejnym czynnikiem predysponującym do natężenia wydzielania potu, z uwagi na znaczące podniesienie ciśnienia krwi. O nadpotliwości mówimy w sytuacji, gdy pacjent niemal zawsze ma wilgotne obszary takie jak: pachy, dłonie czy skórę głowy. Zdecydowana większość osób prawidłowo rozpoznaje nadpotliwość, dla pewności lekarz może wykonać prosty test Minora, aby potwierdzić diagnozę.

Nadpotliwość czyli nadmierne pocenie jest wynikiem zbyt dużej aktywności gruczołów potowych umiejscowionych na skórze człowieka. Najczęściej problem dotyczy pach, dłoni, stóp, twarzy czy skóry głowy. Nadmierne pocenie się jest krępujące i wyraźnie obniża komfort życia pacjentom dotkniętym tą dolegliwością.

Leczenie:

Aktualnie jest wiele uznanych metod leczenia nadpotliwości, jednak bez wątpienia leczenie z wykorzystaniem toksyny botulinowej należy do najskuteczniejszych i najprostszych rozwiązań.

Efekt zabiegu:

Celem leczenia nadpotliwości przy pomocy toksyny botulinowej jest zablokowanie włókien nerwowych oddziałujących na gruczoły potowe, co w efekcie prowadzi do całkowitego zahamowania wydzielania potu. Nadmierne pocenie zostaje zatrzymane już kilka dni po pierwszym zabiegu. Efekt utrzymuje się do 6 miesięcy, po tym czasie aktywność gruczołów potowych stopniowo powraca. Po tym czasie warto powtórzyć zabieg.

Umów się na wizytę