Trądzik różowaty

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest często występującym schorzeniem skóry wśród populacji osób dorosłych. Jest to dosyć trudna do samodzielnego rozpoznania choroba skóry, w związku z czym pacjenci często trafiają do gabinetu w stanie mocno zaawansowanego problemu. Trądzik różowaty to nie tylko krosty i grudki. Objawów tej choroby jest o wiele więcej. Pierwsze z nich to charakterystyczne zaczerwienienia, widoczne rozszerzone naczynka, przetłuszczanie się cery, pieczenie. Dodatkowym sygnałem, który może świadczyć o tym, że ten problem nas dotyczy to zaostrzenie objawów pod wpływem czynników drażniących, objawiające się m.im. po spożyciu ostrych potraw, czy pod wpływem ekstremalnych temperatur. U pacjentów, których trądzik jest w fazie zaostrzonej dyskomfortem mogą być podstawowe czynności takie jak mycie twarzy, czy tez spacer w słoneczny dzień. Wystąpienie tych objawów to wyraźny sygnał, że musimy zacząć działać.

Najbardziej narażone na trądzik różowaty są kobiety. Jest to spowodowane tym, że próbują one ukryć problem pod makijażem. Działanie to ma odwrotny skutek – przede wszystkim zmian nie powinno się pokrywać kosmetykami, które mają tłustą konsystencję i mogą zatykać pory.

Zmiany chorobowe w przypadku trądziku różowatego zaczynają pojawiać się na skórze nosa, następnie szerzą się na policzki, podbródek, czoło oraz powierzchnie boczne szyi i dekoltu, zdarza się, że występują także w fałdach zausznych.

Istnieje wiele przyczyn trądziku różowatego. Uważa się, że wywodzi się on z połączenia zaburzeń naczyniowych z zaburzeniami gruczołów łojowych. Często dodatkową przyczyną mogą być także alergeny i substancje drażniące.

Należy pamiętać, że trądzik różowaty jest chorobą, którą należy skutecznie leczyć. W mClinic współpraca dermatologa i kosmetologa pozwala dobrać indywidualną terapię farmakologiczną/laserową a także dobrać odpowiednią pielęgnację domową tak istotną w tej chorobie.

Umów się na wizytę