Rozszerzone pory - przyczyny, leczenie i kuracje

Kiedy mówimy o rozszerzonych porach?

Mniejsze lub większe pory na skórze ma każdy z nas i jest to zjawisko fizjologiczne. Pory pełnią funkcję wydzielniczą – odprowadzają pot, łój oraz zbędne produkty przemiany materii. Niestety nie da się ich całkowicie usunąć ze skóry, ale można sprawić, że będą zwężone i mniej widoczne. Nadmiernie rozszerzone pory to częsty problem z jakim zjawiają się pacjenci w gabinecie dermatologicznym – są objawem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych co skutkuje nadmiarem produkcji sebum, świeceniem skóry i tendencją do tworzenia zaskórników.  Szerokie pory mogą występować na całym obszarze skóry twarzy lub w tak zwanej strefie T, która obejmuje czoło, nos i brodę. Zaburzenia pracy gruczołów łojowych najczęściej dotykają osoby ze skórą mieszaną oraz tłustą, trądzikową.

Jak sobie z nimi poradzić?

Paradoksalnie szerokie pory są jednym z trudniejszych do poprawy defektów skóry. Nierówności nie są duże, ale zazwyczaj dotyczą dużej powierzchni – na przykład całej twarzy przez co ciężko je zniwelować. Skóra posiadająca skłonności do poszerzonych porów często także po pojedynczych zabiegach wraca do swojego pierwotnego stanu. Należy być świadomym, że pozbycie się szerokich porów nie zawsze jest do końca możliwe ponieważ problem uwarunkowany jest genetycznie m.in. poprzez gospodarkę hormonalną.

Szerokie pory i nadprodukcja sebum to problem przewlekły i nawracający dlatego ważne jest aby poświęcić temu defektowi odpowiednią ilość czasu i zaangażowania. W tym przypadku niezmiernie istotne jest aby zaufać terapeucie wykonując taką ilość zabiegów, jaka będzie konieczna do osiągnięcia jak najlepszych efektów estetycznych. Bardzo ważne jest aby zabiegi gabinetowe były skojarzone z odpowiednią pielęgnacją domową, która dodatkowo hamować będzie nadmierne wydzielanie sebum, a co za tym idzie będzie zmniejszać świecenie skóry.

Na szczęście regularne i mądre leczenie i stosowanie zabiegów redukujących szerokie pory oraz stosowanie dodatkowej pielęgnacji dedykowanej poszczególnemu typowi skóry pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji i zniwelować problem szerokich porów.

Umów się na wizytę