Nadmiar sebum – pierwszy krok do powstawania trądziku

Z problemem trądziku boryka się zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Jego przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum spowodowane stymulacją gruczołów łojowych przez androgeny. Trądzik nie jest jedynie defektem kosmetycznym. Często silnie wpływa na postrzeganie samego siebie i może być przyczyną zaniżonej samooceny i kompleksów. Warto więc wdrożyć zabiegi poprawiające stan cery oraz odpowiednio dobraną pielęgnację domową.

Przyczyny trądziku i co może go zaostrzyć

Trądzik ściśle wiąże się z nadprodukcją sebum. Gdy gruczoły łojowe są powiększone, produkują więcej sebum, które gromadzi się wokół ich ujść. Bakterie namnażają się, żerując na powstałym sebum, przez co zaogniają powstałe wcześniej zmiany. Nie bez znaczenia są również wahania hormonalne, tak częste w wieku młodzieńczym.

Co na pewno nie pomaga w walce z trądzikiem? Nadmierne spożywanie słodyczy oraz ostrych potraw. Dotykanie obszaru zajętego trądzikiem brudnymi rękami lub próby samodzielnego usunięcia zmian mogą spowodować zaostrzenie trądziku i ryzyko występowania blizn. Nieodpowiednia, czyli zbyt wysuszająca pielęgnacja, może spowodować nasilenie problemu. Wbrew pozorom skórę trądzikową powinno się bardzo dobrze nawilżać. Warto postawić na żelowe formuły kremów, które ograniczą ryzyko zapchania porów. Wysuszająca pielęgnacja spowoduje naturalną reakcję obronną skóry, która zacznie się bronić przed wysuszeniem produkując większe ilości sebum.

Mówiąc o nadprodukcji sebum, warto wspomnieć o rozszerzonych porach. Jest to całkowicie normalne zjawisko, pory w skórze posiada każdy. Czynniki genetyczne oraz wzmożona produkcja sebum mogą sprawić, że pory wydają się większe, rozszerzone. Co więcej, błyszcząca od sebum skóra odbija światło, które uwidacznia wszystkie niedoskonałości. Rozszerzone pory najczęściej znajdują się w strefie T (czoło, nos i broda). Zwężenie porów to trudne zadanie, możliwe do osiągniecia dzięki współpracy z kosmetologiem i wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji.

Zabiegi normalizujące pracę gruczołów łojowych

  • Mikronakłuwanie Dermapen 4 – procedura polega na pulsacyjnym nakłuwaniu skóry igłami z równoczesnym wprowadzeniem substancji terapeutycznych. Zabieg stymuluje produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego, przyczyniając się do nawilżenia i odżywienia skóry. Zaleca się stosowanie go w celu zmniejszenia ilości i widoczności blizn potrądzikowych. Należy pamiętać, że ten zabieg nie powinien być wykonywany w przypadku występowania ostrych zmian zapalnych.
  • HydraFacial zabieg składa się z kilku etapów polegających na usunięciu martwego, zrogowaciałego naskórka za pomocą peelingów kwasowych wykorzystując zjawisko zasysania próżniowego. Kolejnym krokiem jest  terapia anti-aging lub leczenie – w zależności od wskazań. Na koniec następuje dogłębne nawilżenie skóry m.in. peptydami i kwasem hialuronowym.
  • Peelingi chemiczne procedura nazywana chemoeksfoliacją, polegająca na nakładaniu na obszar zabiegowy preparatów złuszczających, zawierających najczęściej kwasy owocowe. Regularne stosowanie rozjaśnia przebarwienia oraz spłyca zmarszczki. W skład peelingów mogą wchodzić kwasy m.in. salicylowy, mlekowy i pirogronowy.
  • AquaPure – wieloetapowy zabieg oczyszczająco-odżywczy. Skóra jest złuszczana, a następnie nakładane są preparaty zawierające odpowiednie substancje aktywne, dobrane w zależności od problemu skóry. Zwieńczeniem procedury jest masaż (z jednoczesnym użyciem serum), który ma na celu poprawienie ukrwienia.

Pośród szerokiej gamy zabiegów każdy znajdzie ten odpowiedni dla siebie. Systematyczność i pielęgnacja domowa dostosowana do potrzeb skóry to najlepsi sprzymierzeńcy w staraniach o gładką, zdrową skórę.

Umów się na wizytę