Zabiegi z wykorzystaniem lasera – krótki przewodnik po dostępnych technologiach

Zabiegi laserowe to skuteczne i nowoczesne sposoby na poprawę kondycji skóry oraz własnego zdrowia. Lasery są stosowane w rehabilitacji, dermatologii i kosmetologii. Ich właściwości lecznicze zależą od mocy generowanego promienia – stąd podział na lasery biostymulujące i lasery o dużej mocy.

Lasery biostymulujące – węglowy (CO2), erbowy, tulowy (LaVieen), DYE-VL 

Zabiegi przeprowadzane z użyciem światła laserowego o małej (od 1 do 6mW) i średniej mocy (do 500 mW) są bezpieczne i nieinwazyjne (nie powodują termicznych obrażeń) – najczęściej wykorzystywane urządzenia to: laser CO2 (z funkcją UltraPlus) i laser erbowy. Impulsy wysyłane przez te lasery są krótkie, dzięki temu wytwarzana energia przetworzona w ciepło szybko ulega rozproszeniu i nie uszkadza tkanki skóry. Jednak zarówno intensywność jak i czas pracy tych laserów są wystarczające, aby rozerwać włókna kolagenowe – skóra po zabiegu staje się gładsza, bardziej napięta i wygląda młodziej. W zabiegach upiększających skórę stosuje się tzw. lasery zimne, które podgrzewają tkankę jedynie o 0,1 do 0,5°C, są to głównie lasery helowo-neonowe i półprzewodnikowe.

Lasery CO2 lub Er-YAG wykorzystywane są do usuwania plam barwnikowych z powierzchni skóry (fotoodmładzanie). Dzięki nim można pozbyć się również zmian naczyniowych, takich jak: rozszerzone naczyńka („pajączki”), nadmierne rumieńce, trądzik różowaty, zaczerwienienia, zmiany pigmentowe (piegi, plamy słoneczne i starcze). W celu uzyskania pożądanego efektu zabiegi laserowe należy przeprowadzać w seriach. Jednym z najnowszych laserów skutecznie zwalczających przebarwienia, wygładzającym zmarszczki i blizny potrądzikowe, likwidującym duże pory i melasmę naskórka jest laser tulowy LaVieen. Z kolei do walki z przebarwieniami, rumieniem i „pajączkami” polecany jest laser DYE-VL, który w ciągu 3-4 sesji terapeutycznych rozjaśnia skórę i pobudza tkankę do produkcji kolagenu.

Lasery dużej mocy – VeLux

Światło lasera o dużej mocy (powyżej 500 mW) tnie, koaguluje, odparowuje i spala tkankę. Właściwości te są wykorzystywane w kosmetologii do przeprowadzania zabiegów inwazyjnych, takich jak: usuwanie zmian skórnych, włosów, tatuaży, znamion.

Do depilacji oraz usuwania tatuaży używa się przede wszystkim laserów aleksandrytowych, rubinowych i diodowych. Ciekawe rozwiązanie w tym zakresie oferuje laser diodowy VeLux – urządzenie to charakteryzuje się wysoką precyzją i szybkością pracy co pozwala na skuteczną eliminację każdego rodzaju owłosienia. Laser diodowy VeLux wyposażony został w system kontaktowego chłodzenia skóry połączony z technologią Smart Target Motion (inteligenta dystrybucja energii).

Terapia laserowa to bezpieczny sposób na poprawę swojego wyglądu i zdrowia. Dzięki nowoczesnym technologiom zabiegi z wykorzystaniem lasera stają się coraz bardziej komfortowe i szybkie, a ich efekty są trwałe.

Umów się na wizytę