Toksyna botulinowa – skuteczny sposób na pozbycie się problemu nadpotliwości

Nadpotliwość to uciążliwa choroba, która może wpływać na obniżenie komfortu życia. Kiedy antyperspiranty i inne wyroby medyczne okazują się nieskuteczne w walce z potem, warto zdecydować się na małoinwazyjny i bezpieczny zabieg wykorzystujący toksynę botulinową.

Przyczyny nadpotliwości

Za wydzielanie potu w organizmie człowieka odpowiedzialne są gruczoły apkorynowe zlokalizowane głównie w pachwinach i pod pachami oraz gruczoły ekrynowe znajdujące się na całym ciele. W wyniku zbyt dużego pobudzenia gruczołów przez nerwy współczulne dochodzi do nadmiernej produkcji potu. Miejsca najbardziej narażone na nadpotliwość to pachy, dłonie oraz stopy. Przyczyny nadpotliwości mogą mieć charakter fizjologiczny lub chorobowy. Do czynników fizjologicznych zalicza się wysiłek fizyczny, stres, emocje oraz spożywanie niektórych potraw. Najczęściej występujące czynniki chorobowe to zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy i cukrzyca, choroby neurologiczne, a także infekcje bakteryjne i wirusowe.

Sposób działania toksyny botulinowej

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej polega na miejscowym ostrzykiwaniu skóry. Roztwór botoksu za pomocą cienkiej igły wprowadzany jest w odstępach wynoszących około 1 cm i równomiernie rozprowadzany. Zastosowanie znieczulenia sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji. Po jego zakończeniu pacjent może od razu wrócić do normalnej aktywności. Czas trwania zabiegu wynosi od 15 do 30 minut, a efekty kuracji widoczne są zwykle po kilku dniach. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej dochodzi do zahamowania procesu przesyłania impulsów z nerwów współczulnych. To sprawia, że gruczoły potowe przestają reagować na zmiany temperatury, emocje, stres i inne czynniki, co hamuje wytwarzanie potu. W zależności od organizmu pacjenta efekty utrzymują się od 9 do 12 miesięcy. Po tym czasie pojawiają się nowe zakończenia nerwowe i zabieg należy powtórzyć.

Nieleczona nadpotliwość może powodować uszkodzenia skóry, sprzyja pojawianiu się infekcji grzybiczych i bakteryjnych oraz występowaniu nerwicy lękowo-depresyjnej. Zabiegi wykorzystujące toksynę botulinową to skuteczny sposób na pozbycie się problemu i przywrócenie pacjentom komfortu życia.

Umów się na wizytę