Stymulatory tkankowe – nowoczesne preparaty stosowane w medycynie przeciwstarzeniowej

Stymulatory tkankowe to nowoczesne preparaty stosowane w medycynie przeciwstarzeniowej. Wskazaniami do ich użycia są: korekcja fałd nosowo-wargowych, zanikanie głębokich poduszeczek tłuszczowych na policzkach, powstawanie linii marionetki, opadająca okolica podjarzmowa, korekta nosa i brody.

Symulatory tkankowe – podstawowe informacje

Stymulatory tkankowe to preparaty, których zadaniem jest pobudzanie komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie tkanka staje się bardziej jędrna i sprężysta, poprawia się jej gęstość i jakość. Istnieje wiele stymulatorów tkankowych, które różnią się między sobą pod względem substancji czynnych i mechanizmów działania. Lekarz przeprowadzający zabieg powinien dopasować rodzaj stymulatora i techniki iniekcji do potrzeb i specyfiki skóry pacjenta – pozwoli to uzyskać optymalne i długotrwałe rezultaty zabiegu.

Rodzaje stymulatorów tkankowych – podział ze względu na substancję czynną

Charakterystyczną cechą odróżniającą jeden stymulator tkankowy od innego jest zawarta w nim substancja czynna. Wyróżniamy preparaty, które zawierają kwas  L-polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton oraz atelokolagen typu I.

Kwas L-polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton zaliczane są do implantów, czyli produktów wypełniających tkanki (bruzdy i zmarszczki). Substancje te utrzymują się w skórze od kilku do kilkunastu miesięcy od iniekcji. W tym czasie następuje ich stopniowa resorpcja i produkowanie nowego kolagenu, dzięki któremu skorygowane zostają bruzdy i zgłąbienia skóry. Efekt przywrócenia objętości skórze po zastosowaniu hydroksyapatytu wapnia oraz polikaprolaktonu jest natychmiastowy, natomiast na wypełnienie zagłębień podczas stosowania kwasu L-polimlekowego należy poczekać kilka miesięcy.

Atelokolagen typu I to biostymulator, który pobudza skórę do produkcji włókien kolagenowych, ale nie wpływa na zwiększenie jej objętości. Po aplikacji całkowicie wchłania się do organizmu w ciągu zaledwie 72 godzin, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zwłóknień. Efektem stosowania tego biostymulatora jest zwiększenie gęstości, ujędrnienie i poprawa struktury skóry, spłycenie blizn oraz szybsze gojenie.

Na jakie obszary ciała można stosować stymulatory tkankowe?

Nie każdy rodzaj stymulatora tkankowego jest odpowiedni dla danego obszaru ciała. Hydroksyapatyt wapnia można stosować w okolicach twarzy oraz powierzchni grzbietowej rąk. Kwas L-polimlekowy można używać tylko w dolnej części twarzy. Z kolei polikaprolakton ma najszerszy zakres stosowania i zalecany jest do stymulacji kolagenu w okolicach twarzy, szyi, dekoltu i grzbietów rąk.

Atelokolagen typu I może być stosowany do poprawy jędrności i grubości skóry wokół oczu, ust, szyi, dekoltu, rąk oraz dowolnej okolicy ciała. Preparat nie wypełni głębokich bruzd, ale pomoże uzyskać naturalną i dyskretną poprawę jakości i gęstości skóry. Może być też stosowany profilaktycznie w zapobieganiu powstawania zmarszczek.

Produkcja kolagenu jest kluczowa w walce z oznakami starzenia skóry. Wybór odpowiedniego stymulatora tkankowego powinien być ściśle związany z konkretnym przypadkiem. Należy też przestrzegać wszelkich zaleceń producenta związanych z iniekcją preparatu oraz pielęgnacją skóry po zabiegu.

Jak widać, zastosowanie stymulatorów tkankowych jest bardzo szerokie. Zabieg powinien być jednak przeprowadzany wyłączenie przez wykwalifikowanych specjalistów.

Umów się na wizytę