Bruksizm

Czym właściwie jest bruksizm?

Bruksizm, czyli nocne „zgrzytanie zębami” jest schorzeniem, związanym z nadmierną aktywnością mięśni odpowiadających za żucie (mięśni żwaczy). Prowadzi do ich stałej aktywacji a co za tym idzie znacznego przerostu, czego skutkiem jest m.in. stałe uczucie napięcia w okolicy kątów żuchwy i trudność w otwieraniu ust. Problem ten znacznie obniża jakość życia pacjentom – prowadzi do rozchwiania zębów, ich ścierania, pękania szkliwa, zaburzeń prawidłowego zgryzu. W następstwie bruksizmu może dochodzić do stanów zapalnych, a nawet zwyrodnień w stawach skroniowo-żuchwowych. Nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ zmiany zachodzące w stawach są nieodwracalne. Bardzo często bruksizm jest przyczyną przewlekłych bólów głowy czy nawet migren.

Leczenie:

Jedną z metod leczenia jest podawanie toksyny botulinowej w mięśnie żwacze – powoduje to zablokowanie wysyłanych przez mózg do mięśni  sygnałów nerwowych  prowadząc do relaksacji mięśni i ustąpienia objawów związanych ze zgrzytaniem zębów, zaciskaniem żuchwy, jak również przewlekłych bólów głowy. Ponadto zauważamy efekt wyszczuplenia twarzy i nadania jej korzystnych proporcji. Zabieg jest prosty, krótki i bezpieczny.

Efekty zabiegu?

Efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy, po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Zabieg nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent od razu powraca do normalnej aktywności. Należy jednak przez czas 24 godzin po zabiegu leczenia bruksizmu zaniechać aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu, a także zrezygnować z sauny czy masażu.

Umów się na wizytę