Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym – co to znaczy?

Starzenie się skóry wynika z postępującego spowolnienia jej metabolizmu. Wpływ na to mają również czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenie środowiska, złe nawyki żywieniowe, stres, zbyt mała ilość snu i wiele innych. Kliniczne oznaki starzenia się skóry to między innymi utrata blasku i jędrności, suchość, zmarszczki oraz przebarwienia. Odpowiednia profilaktyka może pomóc w zahamowaniu zewnątrzpochodnych i wewnątrzpochodnych procesów starzenia się skóry.

Chemoeksfoliacja – na czym polega?

Peeling chemiczny, zwany również chemoeksfoliacją, to zabieg, w trakcie którego substancje chemiczne zaaplikowane na skórę powodują kontrolowane uszkodzenie skóry na różnej głębokości. Efekt działania substancji kwasowych opiera się na ścieńczeniu warstwy rogowej, pogrubieniu skóry właściwej w połączeniu z produkcją glikozaminoglikanów (GAG) i kolagenu. Chemiczna eksfoliacja przyspiesza procesy przemiany komórkowej, a tym samym polepsza strukturę i wygląd skóry.

Peelingi chemiczne mogą być stosowane w leczeniu różnych defektów skóry, takich jak trądzik pospolity, fotouszkodzenia, zaburzenia pigmentacji czy blizny. Dermatolodzy i kosmetolodzy często wykorzystują peeling chemiczny w terapiach mających na w celu poprawę wyglądu  i jakości skóry. Zabiegi te mogą być przeprowadzane samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami takimi jak mezoterapia mikroigłowa, mezoterapia igłowa.

Podział peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne są klasyfikowane na podstawie głębokości penetracji skóry. Ich działanie może być bardzo powierzchowne, powierzchowne, średnie i głębokie. Czynnikami wpływającymi na głębokość peelingu, a tym samym na intensywność jego działania, są między innymi właściwości użytego preparatu (np. stężenie i pH), technika aplikacji przez specjalistę, czas kontaktu ze skórą, ilość nałożonego preparatu oraz stan i wrażliwość skóry pacjenta.

Najczęściej stosowane substancje to kwasy takie jak: BHA (beta-hydroksykwasy), AHA (alfa-hydroksykwasy), TCA (kwas trójchlorooctowy), kwas glikolowy oraz kwas pirogronowy.

Peeling chemiczny – wskazania i efekty stosowania

Wskazaniem do stosowania peelingu chemicznego są przebarwienia, rozstępy, zmarszczki, blizny potrądzikowe, fotostarzenie, suchość skóry i rogowacenie naskórka.

Peelingi pomagają w zredukowaniu i zmniejszeniu blizn różnego typu. Zwiększają napięcie i elastyczność skóry, poprawiając jej witalność. Przyczyniają się do odświeżenia  skóry i przywracają jej blask. Zabiegi te rozjaśniają przebarwienia i ujednolicają koloryt. Dodatkowo zwężają pory i ograniczają produkcję sebum. Wyraźnie wpływają na zmniejszenie się zmarszczek.

Peelingi należy wykonywać w serii. W zależności od rodzaju stosowanego peelingu, efekty zauważa się od dwóch do sześciu tygodni po zabiegu.

Kiedy nie należy stosować peelingów chemicznych?

Przeciwwskazania do stosowania peelingów chemicznych to między innymi:

  • alergia na składniki aktywne,
  • trwała infekcja, otwarte skaleczenie lub rany w okolicach skóry,
  • ciąża lub karmienie piersią,
  • łuszczyca, choroby tkanki łącznej, atopowe zapalenie skóry,
  • skłonność skóry do bliznowacenia.

Podsumowanie

Dostępna jest szeroka gama peelingów, wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych oraz lekarskich. Ich szerokie zastosowanie, łatwość użycia i udowodnione naukowo efekty to czynniki, dla których warto zasięgnąć porady lekarza bądź kosmetologa w kwestii profilaktyki starzenia się skóry i  leczenia defektów z wykorzystaniem peelingów medycznych.

Umów się na wizytę